Установка Windows XP на SSD та налаштування системи

Специфічні питання, що стосуються версій Windows окрім Windows 10 і 11.
Правила форуму
Це україномовний сайт! Теми на інших мовах чи трансліті будуть видалятися без попередження. У відповідях заборонено використовувати трансліт.
Відповісти
RBoy
Повідомлень: 22
З нами з: 17 березня 2022, 13:29

Установка Windows XP на SSD та налаштування системи

Повідомлення RBoy »

Твердотільні диски (SSD) виникли набагато пізніше, ніж з'явилась Windows XP. У 2001 році, коли вийшла XP навіть флешки ще не увійшли в наше життя, настільки давно вона вийшла. Але поставити її на SSD все ж можна.
Звичайна Windows XP розповсюджувалася без драйверів для AHCI-дисків. В принципі, можна пошукати модифікований дистрибутив, куди вже додали драйвери для AHCI та SCSI. Але якщо вам потрібний чистий дистрибутив, можна обійтись і без цього.
Звичайна Windows XP при встановленні не побачить ні SSD, ні звичайний HDD і не буде можливості обрати куди її встановлювати. Тож перед встановленням треба зайти в BIOS і виставити режим контролера з AHCI в IDE. Цей пункт зазвичай знаходиться в розділі з налаштуваннями контролерів материнської плати, а IDE-режим може називатися режимом сумісності. Якщо у вас HDD, то на цьому можна інструкцію і закінчувати. А для SSD після установки системи потрібно провести ще ряд специфічних налаштувань.

Налаштування Windows XP для роботи з SSD

 • Зайдіть в "Мій компьютер", клацніть правою кнопкою миші по диску, що є SSD і виберіть "Свойства". Зніміть галочку "Резрешить индексирование диска для быстрого поиска". SSD і так швидко шукає, а от зайвий раз записувати дані нам не треба.
  1.jpg
  1.jpg (35.62 Кіб) Переглянуто 662 разів
 • Відкрийте Панель управления —> Производительность и обслуживание —> Система. На вкладці "Оборудование" натисніть "Диспетчер устройств". Знайдіть у списку "Дисковые устройства" і на вашому диску у контекстному меню оберіть Свойства. На вкладці Политика поставте галочку "Разрешить кеширование записи на диск".
  4.jpg
  4.jpg (70.16 Кіб) Переглянуто 662 разів
  2.jpg
  2.jpg (53 Кіб) Переглянуто 662 разів
  3.jpg
  3.jpg (41.34 Кіб) Переглянуто 662 разів
 • В "Панели управления" перейдіть в Производительность и обслуживание —> Назначение задания. Якщо у списку є завдання дефрагментації диска — видаліть його.
 • Відкрийте реєстр (клавіші Win + R і введіть regedit. У гілці HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters знайдіть параметр EnablePrefetcher, відкрийте його і замініть значення на 0.
  5.jpg
  5.jpg (13.95 Кіб) Переглянуто 662 разів
  6.png
  6.png (43.18 Кіб) Переглянуто 662 разів

AHCI режим на Windows XP і активація TRIM

За підтримку AHCI відповідає чіпсет. Тобто в залежності від того, у вас Intel чи AMD завантажте відповідний набір драйверів.
Знову зайдіть в "Диспетчер устройств", але цього разу розкрийте пункт IDE ATA/ATAPI контроллеры. Добре запам'ятайте, як називається саме ваш чіпсет (або сфотографуйте).
11.jpg
11.jpg (38.69 Кіб) Переглянуто 662 разів
Натисніть на ньому правою кнопкою і оберіть "Обновить драйвер". Далі обираємо "Нет, не в этот раз", "Установка из указанного места", "Не выполнять поиск. Я сам выберу нужный драйвер" де і обираємо папку, куди завантажили драйвера. Після встановлення нових драйверів перезавантажуємося і в цей час заходимо в BIOS, де і повертаємо чіпсет в режим AHCI. Якщо ви встановили правильні драйвери, комп'ютер перезавантажиться в AHCI режимі і буде виявлено і встановлено новий пристрій — системний диск.
12.jpg
12.jpg (42.2 Кіб) Переглянуто 662 разів
13.jpg
13.jpg (36.51 Кіб) Переглянуто 662 разів
14.jpg
14.jpg (45.84 Кіб) Переглянуто 662 разів
15.jpg
15.jpg (40.17 Кіб) Переглянуто 662 разів
Тепер нам треба організувати виконання команди TRIM. На рівні системи Windows XP її немає, тому нам треба стороння програма, що буде її виконувати. Якщо у вас SSD від Samsung чи Intel просто завантажте Samsung Magician чи Intel SSD Toolbox версію для Windows XP і увімкніть відповідний пункт у налаштуваннях. Для всіх інших є O&O Defrag. Це платна програма, але нам треба лише TRIM, тому самі вирішуйте що робити з цією етичною дилемою. У програмі O&O Defrag у настройках у вкладці "Оптимізація дисків" оберіть SSD диски і оберіть з якою періодичністю виконувати TRIM. Також у основній вкладці можна запустити TRIM для конкретного диска.
Відповісти